warto odwiedzić
Aktualności Imprezy Zespół Kurpianka Kapela Kurpiowska Twórcy i artyści
Menu

Gmina Kadzidło

Parafia PW Świętego Ducha w Kadzidle

KS "Kurpik" Kadzidło

Zespół weselny "Jak Wiatr"

Aktualności

Warsztaty dla małych twórców

Centrum Kultury Kurpiowskiej przez pięć grudniowych dni odwiedzało ponad 100 dzieci z klas 0-III ze szkół i przedszkoli samorządowych i prywatnych z Kadzidła. Było gwarno, radośnie i smacznie, a to wszystko za sprawą zaprzyjaźnionych z naszym Centrum twórców ludowych i animatorów.więcej


Skwer Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka" w Kadzidle

Kadzidlański Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" kończy siedemdziesiąt lat. Założony w 1947 roku, zaczynał skromnie, tańczyły zaledwie cztery pary, którym przygrywała kapela Józefa Mroza. Dzisiaj zespół należy do najświetniejszych w Polsce, koncertuje, popularyzuje Kurpie, zachwyca, wzrusza. Właśnie wrócił z Międzynarodowego Festiwalu, który odbył się w egzotycznym Dubaju.

więcej


Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" z Kadzidła w Dubaju (26 listopada - 6 grudnia 2017 r.)

Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" z Kadzidła reprezentował Polskę na 46 Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w ramach UAE National Day w Dubaju. Zespół poleciał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 26 listopada i tam wystąpił w czterech stolicach emiratów: Adżman, Dubaj, Fudżajra i Umm al-Kajwajn. Rok trwały przygotowania do tej, póki co, największej eskapady Zespołu "Kurpianka" z okazji 70-lecia istnienia na scenie.

więcej


I Festiwal Potraw Wigilijnych w Kadzidle

Przepięknie sprawiły się kurpiowskie gospodynie oraz organizatorzy podczas I Festiwalu Potraw Wigilijnych, który odbył się 14 grudnia w kadzidlańskim Centrum Kultury Kurpiowskiej. Przybyły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały smaczne potrawy wigilijne oraz przepiękne kolędy.


więcej


Kiermasz Bożonarodzeniowy

Już tylko do 14 grudnia trwa Bożonarodzeniowy Kiermasz Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego. Zapraszamy do Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, codziennie w godzinach 8.00-18.00.
zdjęcia


Udało się! "Kurpianka" zatańczyła ze "Śląskiem"!

Ależ to był koncert. W sobotę, 2 grudnia w Ostrołęce najpierw oczarował publiczność Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Było kolorowo, wzruszająco, dowcipnie. Nie zabrakło tańców i pieśni góralskich, łowickich, krakowskich, kurpiowskich, wielu, wielu innych. Samo zakończenie było zaś ogromną niespodzianką. Przed publicznością i słynnym "Śląskiem" wystąpiła najmłodsza grupa kadzidlańskiego Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka".

więcej


TVP o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia na Kurpiach

13 listopada gościliśmy w Kadzidle zaprzyjaźnioną ekipę TVP z Panią Ewą Mamińską, która robiła materiał o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia na Kurpiach. Były tradycyjne wigilijne dania, opowieści o ich przygotowywaniu, gadki o tradycjach świątecznych, nie zabrakło choinki ustrojonej w kurpiowskie anioły, opłatka, życzeń, kolęd.

więcej


"Gracyki" grają w Kadzidle

W Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. M. Mieszki w Kadzidle już drugi rok trwają warsztaty nauki gry na jednym z tradycyjnych ludowych instrumentów występujących na terenie Puszczy Kurpiowskiej - harmonii pedałowej. Projekt "Graj gracyku...", czyli wspomniane warsztaty otrzymał ponownie dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ministra "Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna", zadanie "Mistrz tradycji".

więcej


"Requiem" Ruttera w kadzidlańskim Kościele

Kolejny już raz zagościł do Kadzidła XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Sacrum et musica". Tym razem 8 października gościliśmy Filharmonię Kameralną im. W. Lutosławskiego z Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego oraz Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Krzysztofa Kusiela-Moroza. Dla melomanów było to wzruszające spotkanie.

więcej


"Wiejskie klimaty" w Piaseczni

2 września odbył się w Piaseczni ostatni festyn integrujący wieś kurpiowską pod nazwą "Wiejskie klimaty" zorganizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wszystkich przybyłych ciepło i serdecznie przywitała Pani Renata Zaniewska Sołtys Wsi Piasecznia, a tylko dobrych wrażeń i spokojnej zabawy życzył Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.

więcej


Dzień Kultury Kurpiowskiej w Rybnie

Kurpiów do Rybna zaprosił starosta Antoni Karaś. Uroczystości w dniu 26 sierpnia rozpoczęły się Mszą Świętą, skończyły zaś tańcami i kurpiowskim śpiewem. Na mazurskiej scenie, w Rybnie, wystąpiły zespoły z Kadzidła, Czarni i Brzozowej, Piaseczni, Wachu, Tatar oraz Klimk. Artyści ludowi z Kadzidła oraz Chudka prezentowali rękodzieło oraz poprowadzili warsztaty rękodzielnicze. Częstowano nas mazurską rybą, a także gromkimi brawami.

więcej


Dożynki Parafialno-Gminne - "Niedziela Kadzidlańska" - Turniej Wsi

Pomimo deszczu udało się wszystko. Nie zabrakło uroczystej Mszy Świętej w intencji rolników, celebrowanej przez ks. Ryszarda Kłosińskiego, proboszcza Parafii Kadzidło, procesji z wieńcami dożynkowymi, korowodu dożynkowego. Rolnikom dziękowali wójt Dariusz Łukaszewski, przewodniczący Jan Kulasik, dyrektorzy Mariusz Popielarz i Ryszard Sidorzak. Obecni byli radni, sołtysi oraz mieszkańcy naszej gminy. W Zagrodzie Kurpiowskiej starostowie dożynkowi, w rzeczywistości sołtysi wsi Czarnia i Brzozowa, Urszula Prajs oraz Andrzej Serafin złożyli na ręce wójta chleb dożynkowy, który wójt przyrzekł dzielić sprawiedliwie.

więcej


"Wiejskie Klimaty" w Tatarach

27 sierpnia odbył się w Tatarach kolejny festyn integrujący wieś kurpiowską pod nazwą "Wiejskie klimaty". Głównym organizatorem tego spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich "Tatarskie Burśtynki". W imieniu Koła dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pozyskało Kółko Rolnicze w Tatarach.

więcej


54 Tydzień Kultury Beskidzkiej

W dniach 1-7 sierpnia 2017 roku Zespół "Kurpianka" gościł na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym Tygodniu Kultury Beskidzkiej. 40 artystów z Kadzidła zaprezentowało się w specjalnie przygotowanym 45 minutowym programie złożonym z pieśni, tańców i gadek kurpiowskich. Jako jedyny polski zespół "Kurpianka" dała aż 5 koncertów, na pięciu głównych scenach.

więcej


"Wiejskie Klimaty" w Chudku

W gminie Kadzidło zakończyliśmy maraton festynów pod hasłem "Kolorowe jarmarki", a rozpoczęliśmy cykl festynów integrujących wieś kurpiowską pod nazwą "Wiejskie klimaty". Głównymi organizatorami tych spotkań są nadal gminne koła gospodyń wiejskich. Zmienił się tylko podmiot, który w imieniu kół pozyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

więcej


"Kolorowe Jarmarki" w Golance

Festyn wiejski pod nazwą "Kolorowe jarmarki" tym razem odbył się w Golance, a zorganizowały go "Kurpianki z Golanki", czyli Koło Gospodyń Wiejskich z Golanki, które pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Festyn odbył się przy dużej współpracy pani sołtys Anny Skiby.

więcej


"Mała Kurpianka" w Poroninie

Ponad 30 osobowa grupa śpiewaków i tancerzy wraz z Kierownikiem Pawłem Łaszczychem oraz opiekunkami Haliną Cichoń, Magdaleną Wiktorowicz i Magdaleną Cichocką została zaproszona przez Panią Marię Dawidek - Kierownik Zespołu Regionalnego "Regle" z Poronina, który gościł na naszym tegorocznym "Weselu". Zespół "Regle" od kilku lat świętuje początek lata urządzając festiwal "Poroniańskie Śpasy", kierowany szczególnie do dzieci.

więcej


"Kolorowe Jarmarki" w Krobi

Festyn wiejski pod hasłem "Kolorowe jarmarki" odbył się w Krobi w piękne, słoneczne, sobotnie popołudnie 22 lipca. Głównym organizatorem spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich z Krobi "Stokrotki", które pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Gospodynie wsparli Urząd Gminy w Kadzidle oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej.

więcej


Piknik w Dylewie

W słoneczne niedzielne popołudnie 16 lipca br. odbył się piknik wiejski w Dylewie. Zebranych gości, jak i mieszkańców przywitał gospodarz naszej gminy wójt Dariusz Łukaszewski oraz sołtysi Dylewa panowie Henryk Sadłowski i Andrzej Domurad. Były występy, przemówienia i prezenty, nie zabrakło także zabaw dla dzieci, które biorąc udział w konkursach mogły wygrać nagrody. Piknik w Dylewie uświetnił występ Orkiestry Strażackiej z Kadzidła.

więcej


Piknik w Czarni

Kolejny piknik za nami. 9 lipca bawili się mieszkańcy Czarni, Brzozowej oraz okolicznych miejscowości. Koło Gospodyń Wiejskich "Czarne Brzozy" przygotowało wiele atrakcji. Przedsięwzięcie wspomogli sołtysi, radna, ks. proboszcz Sławomir Idźkowski, Centrum Kultury Kurpiowskiej, wójt Dariusz Łukaszewski, Stowarzyszenie "Bractwo". Nie zabrakło tańców, śpiewu, konkursów, nagród, gier i zabaw dla dzieci.

więcej


"Kolorowe Jarmarki" w Klimkach

W sobotę, 1 lipca 2017 roku "Kolorowe Jarmarki" zawitały do Klimk. To kolejny letni festyn w naszej gminie; głównym organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich "Klimconecki" z Klimk, które pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej pod nazwą "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

więcej


"Kolorowe Jarmarki" w Siarczej Łące

W naszej gminie rozpoczęliśmy cykl letnich festynów wiejskich pod hasłem: "Kolorowe jarmarki". Głównymi organizatorami tych spotkań są gminne Koła Gospodyń Wiejskich, które pozyskały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pierwszy festyn odbył się 24 czerwca br. w Siarczej Łące.

więcej


"Wesele Kurpiowskie" - dzień trzeci. Wybiór do ślubu, ślub, Festiwal i Łzy

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
zdjęcia


"Wesele Kurpiowskie" - dzień trzeci. Uroczysta sesja Rady Gminy

Dzień trzeci Wesela Kurpiowskiego (18.06.2017) rozpoczął się uroczystą sesją Rady Gminy. Podczas sesji, w obecności gminnego sztandaru, radni podjęli stosowne uchwały nadające tytuły Honorowy Obywatel Gminy Kadzidło.

więcej


"Wesele Kurpiowskie" - dzień drugi

Drugi dzień kadzidlańskich uroczystości 17 czerwca 2017 r. rozpoczął panel dyskusyjny, który odbył się w Centrum Kultury Kurpiowskiej. Uhonorowano twórców kurpiowskich oraz osoby zasłużone dla kurpiowskiej kultury. Część druga sobotniego dnia odbyła się w Zagrodzie Kurpiowskiej. Wystąpili najmłodsi tancerze Zespołu "Kurpianka" oraz zespoły: słoweński Folklorno Druśtvo "Anton Joże Śtrafela" i góralski Zespół Regionalny im. Jana Jędrola "Regle" z Poronina, a także grupy taneczne dziewcząt z Kadzidła i Jazgarki. Publiczność porwał do tańca zespół Prymaki.

więcej


"Wesele Kurpiowskie" - dzień pierwszy

To była świetna zabawa. Nie zabrakło tańców słoweńskich i kurpiowskich, cudownego Pana Sprężynki i nie mniej cudownej Pani Sprężynki, małpki, żółwika, królika, gier, zabaw, mydlanych baniek, magii, klocków lego, nagród, pokazu karate. Przede wszystkim zaś nie zabrakło dzieci i rodziców, dla których przygotowaliśmy w dniu 16 czerwca 2017 roku to wydarzenie. Dziękujemy za dobry humor i wiele, wiele życzliwości. Piątkowe spotkanie przygotowali: Wójt Gminy Kadzidło, Centrum Kultury Kurpiowskiej, dyrektorzy Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle i kadzidlańskiego Publicznego Gimnazjum.

zdjęcia


III Mistrzostwa Gminy w Plażowej Piłce Siatkowej

11 czerwca 2017 r. na boiskach przy hali sportowej w Kadzidle odbyły się III Mistrzostwa Gminy w Plażowej Piłce Siatkowej. W kategorii chłopcy poszczególne miejsca zajęły następujące drużyny: I - Domurad-Krapa; II - Tański-Siwak; III - Black&White. Najlepszym zawodnikiem okazał się Wojciech Tański. W kategorii dziewczęta poszczególne miejsca zajęły następujące drużyny: I - Biało-Czarne; II - Gimnazjalistki; III - Nalewajk Team. Najlepszą zawodniczką została wybrana Magdalena Zglejc.

zdjęcia


Spotkanie w Tatarach

18 maja w Tatarach Koło Gospodyń Wiejskich "Tatarskie Burśtynki" obchodziło drugą rocznicę swojej działalności. Spotkanie miało charakter rocznicowo-integracyjny. Z tejże okazji panie z Koła przygotowały kameralną imprezę, na którą zostały zaproszone inne Koła działające na terenie gminy Kadzidło.

więcej


"Zimna Zośka" w Krobi

10 maja 2017 r. panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Stokrotki" w Krobi z panią sołtys Justyną Mróz zorganizowały w świetlicy wiejskiej spotkanie, na które zaprosiły zaprzyjaźnione koła z Piaseczni, Golanki, Tatar, Czarni i Brzozowej. Impreza miała charakter integracyjny i odbyła się pod hasłem "Zimna Zośka". Gospodynie postarały się, żeby spotkanie było gorące i naprawdę nie szczędziły wysiłku w przygotowaniach zarówno części artystycznej jak i potraw, którymi częstowały zaproszonych gości.

więcej


Zuchy wiły palmy kurpiowskie

Zuchenki z 3 Ostrołęckiej Gromady Zuchenek wraz z Drużynową i Przybocznymi zapragnęły nauczyć się wić tradycyjną kurpiowską palmę. Pomagała im w tym 7 kwietnia, udzielając wszelkich wskazówek, Bogusia Jaksina - instruktor Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Dziewczynki bardzo zaangażowane w pracę, siedząc wśród gałązek bukszpanu i kolorowych bibuł pieczołowicie wiły palemki, następnie z dumą i radością prezentowały swoje prace, co widać na załączonych fotografiach.

zdjęcia


Wicie palm kurpiowskich - Oddział Przedszkolny, grupa "0" (opiekun Pani Eliza Cichoń) z ZPO w Kadzidle

W dniu 6 kwietnia w CKK w Kadzidle w ramach trwającego Wielkanocnego Kiermaszu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego odbyły się warsztaty poświęcone wiciu palm kurpiowskich dla uczniów Oddziału Przedszkolnego, grupa "0" - opiekun Pani Eliza Cichoń - z ZPO w Kadzidle. Zajęcia prowadziła Bogusia Jaksina - instruktor CKK.

zdjęcia


Wicie palm kurpiowskich - Oddział Przedszkolny, grupa "0" (opiekun Pani Barbara Niegowska) z ZPO w Kadzidle

W dniu 6 kwietnia w CKK w Kadzidle w ramach trwającego Wielkanocnego Kiermaszu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego odbyły się warsztaty poświęcone wiciu palm kurpiowskich dla uczniów Oddziału Przedszkolnego, grupa "0" - opiekun Pani Barbara Niegowska - z ZPO w Kadzidle. Zajęcia prowadziła Bogusia Jaksina - instruktor CKK.

zdjęcia


Wicie palm kurpiowskich - klasa II e z ZPO w Kadzidle

W dniu 5 kwietnia w CKK w Kadzidle w ramach trwającego Wielkanocnego Kiermaszu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego odbyły się warsztaty poświęcone wiciu palm kurpiowskich dla uczniów klasy II e - opiekun Pani Iwona Sobiech - z ZPO w Kadzidle. Zajęcia prowadziła Bogusia Jaksina - instruktor CKK.

zdjęcia


Wicie palm kurpiowskich - klasa II c z ZPO w Kadzidle

W dniu 5 kwietnia w CKK w Kadzidle w ramach trwającego Wielkanocnego Kiermaszu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego odbyły się warsztaty poświęcone wiciu palm kurpiowskich dla uczniów klasy II c - opiekun Pani Ania Mielnicka - z ZPO w Kadzidle. Zajęcia prowadziła Bogusia Jaksina - instruktor CKK.

zdjęcia


Gminny konkurs na palmę kurpiowską rozstrzygnięty

6 kwietnia w Centrum Kultury Kurpiowskiej odbyło się podsumowanie konkursu "Palma Kurpiowska". Była to już XV edycja. Głównymi założeniami konkursu jest popularyzowanie kultury kurpiowskiej, reaktywowanie oraz zachowanie tradycyjnych elementów we współczesnej plastyce obrzędowej związanej ze Świętami Wielkiej Nocy.


więcej


Palma w Chudku

Wzorem lat ubiegłych uczniowie ze szkoły w Chudku wraz z Paniami nauczycielkami przygotowują palmę kurpiowską. Wskazówek dotyczących wicia tradycyjnej kurpiowskiej palmy w dniu 23 marca udzielała uczennicom instruktor CKK Bogusia Jaksina.zdjęcia


Palma w Piaseczni

22 marca Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Piaseczni pod czujnym okiem Pani Bogusi Jaksiny uczyły się wicia tradycyjnych palm wielkanocnych.


zdjęcia


15 edycja Konkursu Wójta Gminy Kadzidło na Palmę Kurpiowską

W CKK w Kadzidle trwa 15 edycja Konkursu Wójta Gminy Kadzidło na Palmę Kurpiowską. Z roku na rok palmy są coraz piękniejsze. Komisja konkursowa będzie miała bardzo trudny wybór.


zdjęcia


Kiermasz Wielkankocny w CKK

Już tylko do 7 kwietnia do godziny 18.00 w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle trwa Wielkanocny Kiermasz Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego. Serdecznie zapraszamy!!!

zdjęcia


Przedszkolaki robią kwiaty

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Kadzidle wraz z opiekunkami postanowiły 15 marca przywołać wiosnę własnoręcznie zrobionymi kurpiowskimi kwiatami z bibuły. W przywoływaniu wiosny przedszkolakom pomagał Pan Dariusz Łukaszewski, którego gościliśmy na zajęciach. Zajęcia odbyły się w CKK, a w świat bibułowych kwiatów, wprowadziła dzieci Pani Bogusia - instruktor CKK. Na zajęcia uczestnicy przyszli wraz z Paniami opiekunkami - Sylwią Cichą i Justyną Kozłowską. Zapraszamy do oglądania zdjęć.

zdjęcia


Konkurs plastyczny "Wycinanka Kurpiowska"

Do tegorocznej VIII edycji konkursu plastycznego "Wycinanka Kurpiowska - gwiazda" skierowanego do uczniów Szkół Podstawowych z gminy Kadzidło przystąpiło 24 uczestników ze szkół w Dylewie, Chudku, Siarczej Łące i Wachu. Do konkursu plastycznego "Wycinanka Kurpiowska - Folk Wycinanka" zgłoszono 18 prac uczniów z Gimnazjów w Chudku, Dylewie i Wachu. Konkurs odbył się 8 lutego 2017 r. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, zaś nagrody zostały wręczone 10 marca w Urzędzie Gminy. Patronat nad konkursem objął Dariusz Łukaszewski - Wójt Gminy Kadzidło, któremu bardzo serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy rozwijania pasji wycinankarskiej oraz dalszych sukcesów.

zdjęcia

protokoły


Pieczenie ciastek w CKK

23 lutego, w trakcie ferii zimowych, w Centrum Kultury Kurpiowskiej odbyły się zajęcia, w trakcie których dzieci uczyły się piec ciasteczka.


zdjęcia


"Kurpiowskie Bałamuty"

Tegoroczne "Bałamuty" miały inną formę niż zwykle. Zespół "Kurpianka" przedstawił widowisko "Rajby na Kurpiach" wg scenariusza Ks. Stanisława Tworkowskiego i Ks. Władysława Skierkowskiego.

więcej


Ferie w Golance

W dniu 21.02.2017 r. w Świetlicy Wiejskiej w Golance odbyło się spotkanie z dziećmi. Było smacznie, kreatywnie i wesoło. Smacznie bo ciasteczka własnoręcznie zrobione i upieczone zawsze będą smaczne, a kiedy doda się do tego słodki lukier i posypkę, nikt się im nie oprze. Kreatywnie dlatego, że kiedy ciasteczka się piekły, dzieci własnoręcznie zrobiły piękne karnawałowe maski. Zabawy i śmiechu było przy tym bardzo dużo. Dziękujemy Pani sołtys Annie Skibie oraz Grażynie Krystianiak za pomoc w organizacji spotkania, mamom za przygotowanie pysznego, słodkiego poczęstunku i dzieciom za liczne przybycie i aktywny udział.

zdjęcia


Ferie w szkole w Jazgarce

17 lutego w Zespole Szkół w Jazgarce odbył się bal przebierańców, który obfitował w wiele atrakcji, m.in. dzieci wykonywały maski karnawałowe, wybierały króla i królową balu, brały udział w przeróżnych konkursach, uczyły się tańców kurpiowskich. Wesołe harce zakończono słodkim poczęstunkiem. Zajęcia zorganizowało Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle we współpracy z Panią dyrektor szkoły Marzeną Pokorą, sołtys Klimk Anną Orzech i przewodniczącą KGW z Klimk Elżbietą Tomczak-Sobotką, a poprowadzili je Bogusia Jaksina oraz Paweł Łaszczych - instruktorzy CKK.


"Śladami Kurpiów"

Po raz dwudziesty trzeci, we wtorek zapustny, odbyła się uroczystość "Śladami Kurpiów", która zwieńczyła trwające przez tydzień, Święto Wycinanki. Spotkanie odbyło się 28 lutego 2017 r. w Piaseczni, gdzie przyjęli nas gościnni i szczerzy mieszkańcy tej kurpiowskiej wsi. Licznie przybyli goście mogli dostrzec ciekawe dekoracje, bogactwo strojów kurpiowskich, posłuchać muzyki oraz podziwiać prace wystawione przez nagrodzonych artystów.

więcej


Joga na Kurpiach

Ferii ciąg dalszy. 20 lutego w Centrum Kultury Kurpiowskiej było bardzo relaksacyjnie, a to za sprawą jogi. W tajniki ćwiczeń uczestników zajęć wprowadziła Pani Kasia Dobkowska - instruktorka jogi. Dzieci z zaciekawieniem słuchały w jakim celu i na czym polega tego rodzaju trening. Potem z zapałem wykonywały pokazane przez Panią Kasię figury. Było ich wiele, między innymi drzewo i baletnica. Na koniec zajęć ruchowych uczestnicy mieli nie lada zadanie, mianowicie narysować figury, które najbardziej przypadły im do gustu. Nad częścią plastyczną czuwała instruktorka CKK Pani Bogusia, która inspirowała dzieciaki do wymyślania swoich własnych figur. Dziękujemy Pani Kasi Dobkowskiej za poświęcony czas dla dzieci. Zapraszamy do oglądania zdjęć.

zdjęcia


Ferie w Krobi

Kolejną Świetlicą Wiejską, w której Centrum Kultury zorganizowało zajęcia dla najmłodszych była Świetlica w Krobi. Tematem zajęć w dniu 16 lutego 2017 r. była plastyka obrzędowa oraz muzyka kurpiowska. Dzieci uczyły się z ogromnym zaangażowaniem tworzenia kurpiowskich kwiatów z bibuły. Następnie zostały wprowadzone w świat muzyki kurpiowskiej. Zajęcia zakończono słodkim poczęstunkiem. Zajęcia zorganizowało Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle we współpracy z Panią sołtys Justyną Mróz oraz KGW z Krobi, a poprowadzili je Bogusia Jaksina oraz Paweł Łaszczych - instruktorzy CKK.

zdjęcia


Ferie w Piaseczni

14 lutego do Świetlicy Wiejskiej w Piaseczni zawitał "Poranek filmowy". Dzieci oglądały bajki edukacyjne z morałem. Po obejrzeniu rysowały swoich ulubionych bohaterów. Bardzo chętnie dyskutowały na temat dobrych manier. Na koniec dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Zajęcia zorganizowało Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle we współpracy z Panią sołtys Renatą Zaniewską oraz KGW "Żurawinki" z Piaseczni, a poprowadziła je Bogusia Jaksina - instruktor CKK.

zdjęcia


Ferie w Tatarach

Ferie zimowe z Centrum Kultury Kurpiowskiej rozpoczęły się w Świetlicy Wiejskiej w Tatarach. Dzieci oglądały bajki z czasów dzieciństwa swoich rodziców, takie jak "Bolek i Lolek", "Reksio", "Miś Kolargol". Po obejrzeniu rysowały swoich ulubionych bohaterów z tychże bajek. Dzieci namalowały piękne prace, co widać na fotografiach. Nie obyło się bez wspólnej zabawy tanecznej. Królowały tańce oraz zabawa z krzesełkami. Zakończono wszystko słodkim poczęstunkiem. Zajęcia zorganizowało Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle we współpracy z Panią sołtys Bogusią Kardaś oraz KGW "Tatarskie Burśtynki" z Tatar, a poprowadziła je Bogusia Jaksina - instruktor CKK.

zdjęcia


Fafernuchy w Golance

Dwoiły się i troiły gospodynie z Golanki podczas tegorocznego Święta Faferucha w dniu 21 stycznia. Królowały mąka, pieprz, marchewka i kurpiowskie stroje. Grała kapela. Dopisali goście. Tańczono i śpiewano. Pieczono i smakowano. Żartowano i świętowano.więcej


Kolejny WOŚP - kolejny rekord!

Nikt się nie mógł tego spodziewać. Nawet w najhojniejszych latach nie było tak pięknie. Nasi wolontariusze, uczniowie z Kadzidła, Dylewa, Chudka, Wachu, Jazgarki, Czarni zebrali ponad 13 200 złotych. Kochani wolontariusze, bardzo dziękujemy! Dziękujemy mieszkańcom naszej najżyczliwszej na świecie gminy. Zawsze można na Was liczyć. Dziękujemy Rodzicom wolontariuszy. Dzięki Państwa łaskawej zgodzie na udział pociech w tegorocznym finale możliwa była tak owocna zbiórka pieniędzy. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, w szczególności pracownikom Centrum Kultury Kurpiowskiej, którzy wzorowo przeprowadzili zbiórkę.

zdjecia


Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy

W dniu 11 stycznia w Urzędzie Gminy w Kadzidle odbyło się spotkanie wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.więcej


"Pytanie na Śniadanie" z zespołem "Kurpianka-Cepelia"

W poniedziałek 9 stycznia br. w "Pytaniu na Śniadanie" na antenie Telewizji Polskiej pojawił się nasz zespół "Kurpianka-Cepelia".więcejKontakt

Centrum Kultury Kurpiowskiej
Im. Ks. Mieczysława Mieszki

ul. Kościuszki 6, 07-420 Kadzidło
tel. fax: (29) 717 61 89
e-mail: centrumkurpiowskie@o2.pl

Pracownicy CKK

Wydarzenia

Poszukiwany - Poszukiwana

Centrum Kultury Kurpiowskiej poszukuje pary młodej,
która zdecydowałaby się na ślub
na kurpiowską nutę, w barwnym obrządku, z tłumem gości weselnych i w medialnej oprawie podczas imprezy folklorystycznej
"Wesele Kurpiowskie"
17 czerwca 2018r. w Kadzidle.
Chętne pary prosimy o kontakt
telefoniczny bądź osobisty
(tel. i adres CKK powyżej)

Pożyteczne informacje
Skansen Zagroda Kurpiowska
ul. Trasa Mazurska 1b
07-420 Kadzidło
tel. 29 761 82 00

Ceny biletów:
Normalny: 5 zł
Ulgowy: 3 zł

Godziny otwarcia:
Codziennie 10:00 - 17:00

Strona WWW
Próby zespołu "Kurpianka"
Zajęcia stałe z KGW na terenie Gminy Kadzidło
Liczba odwiedzin strony:
© 2015 Centrum Kultury Kurpiowskiej
Projekt i wykonanie: Maciej Skibowski
Autor fot. tła: Natalia Skibowska
Webmaster: Grzegorz Parzych